Vognmand giver sig i kast med med to nye bokstrailere
Tirsdag 10. december 2019 kl: 11:18
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har fornyligt leveret to nye og sorte to-akslede Kel-Berg bokstrailere til Vognmand Susanne Henriksen ApS i Ikast. Trailerne er leveret med rulleport bagerst
Der er tale om bokstrailere bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger og med underkøringskofanger og cyklistværn efter danske regler.
Boks-opbygningen har 30 mm GRP/Plywood-tag, sider i ca. 20 mm GRP/Plywood med 350 mm skurreliste i bunden, der er udført i plade. Forrest på forsmækken er der en 400 mm høj stålplade. I bagenden er der en rulleport og en Zepro SZL 2000 foldelift med 2.000 kg bæreevne 750 mm ude på liftpladen. I hver side er der en binderække.
Trailerne er leveret med to ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Trailerne har en tilladt totalvægt på 34.000 kg.
De nye trailere er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmarks A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kommune har beholdt postomdeler
- Modelprogram bliver udvidet
- Ny leverandør sikrer batterier til svenske lastbiler
- Dyrere transport får engrosvirksomhed til at nytænke afhentning
- Vognmand i Randers tog to af samme slags
- Tip-trailer med fire-aksler har plads til 37 kubikmeter jord under automatisk rullepresenning
- Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- Ny viden kan bidrage til bedre dyrevelfærd
- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





