Busser er ikke soveværelser
Fredag 1. november 2019 kl: 10:40
Af: RedaktionenPolitiet blev fredag klokken 4.17 kaldt til Banegårdspladsen i Næstved, hvor medarbejdere i Movia’s busværksted havde fundet en sovende mand i en bus, der holdt til service
Manden var ifølge politiet noget vrangvillig og ville ikke umiddelbart forlade stedet. Den 29-årige mand, der var fra Næstved, blev ikke mere samarbejdsvillig, da politiet ankom. Han blev anholdt klokken 4.35 og sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, og han blev taget med til politistationen, hvor han blev afhørt, inden han blev løsladt igen klokken 5.21.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Punktligheden lå tydeligt under målet hos DSB
- DSB kørte 149 millioner kroner hjem i årets første halvdel
- Trafikselskab og hotel samarbejder om transporten
- Messe i Berlin sætter fokus på tog og busser
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Flex-vognmand har fået sin driftskapital beslaglagt og indstiller driften
- Førerløse køretøjer, tog som udvikler og planlægning er blandt emnerne
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Ukendt bilist kørte ind i letbanetog - og stak af
- Banemand skifter post
- Østjysk lufthavn oplevede passagervækst på 24,4 procent
- I Aalborg lufthavn blev august mere afdæmpet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




