Transportminister ser positivt på inkassorfirmaer
Tirsdag 8. oktober 2019 kl: 17:42
Af: RedaktionenNår det gælder ubetalte bøder til udenlandske chauffører, ser transportminister Benny Engelbrecht (S) positivt på muligheden for at få private inkassofirmaer på banen for at hente pengene hjem til den danske statskasse
Det kom frem på det debatmøde, sin JydskeVestkysten og transportorganisationen ITD var værter for mandag i denne uge.
Et af punkterne, som blev debatteret af transportminister Benny Engelbrecht (S), tidligere transportminister Hans Christian Schmidt (V), ITD’s næstformand Niels Juel Nielsen og Thomas Andresen, borgmester i Aabenraa (V), var bøder til udenlandske chauffører og vognmænd, som ikke blev betalt.
Ved at tildele inkassofirmaer opgaven med at få udenlandske chauffører og vognmænd til at betale tildelte bøder, kan man undgå at belaste myndighederne med den opgave.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færdselsstyrelsen har udsendt to nye bekendtgørelser
- Tysk og svensk lastbilproducent har godt 82 procent af markedet
- Bestanden af elektriske lastbiler er vokset med knap 55 procent på et år
- To mærker er kørt frem - de øvrige tilbage
- Bestanden af tunge lastbiler er vokset med 339
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Tre-akslet påhængsvogn blev overført til Kalundborg
- Ny el-færge får længere ophold på værft i Svendborg
- Vognmandsorganisation er tilfreds med ny højde og totalvægt
- For første gang i tre år er der færre tomme lagerlokaler
- Daglivarekoncern anlægger ladeanlæg til el-lastbiler ved centrallager i Køge
- Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





