30-årig passager blev anholdt efter uro i tog
Mandag 16. september 2019 kl: 11:53
Af: RedaktionenEt tog på vej fra Randers til Aarhus endte søndag med at holde stille et stykke tid i Hadsten, mens politiet anholdt en 30-årig passager
Den 30-årige var omkring klokken 14.50 steget på toget på Hadsten Station med en smøg i hånden. Da en DSB-medarbejder påpegede, at han ikke måtte ryge i toget, blev han aggressiv og råbte flere skældsord ind i hovedet på hende.
To mandlige passagerer kom medarbejderen til undsætning, da den 30-årige fortsatte med sin konfronterende adfærd. Da politi-patruljen ankom var den 30-årige fortsat aggressiv, og han gjorde modstand, da betjentene ville have ham ud af toget. Det lykkedes dog at anholde passageren, som blev sigtet for at forstyrre den offentlige orden og for at lægge hindringer i vejen for politiets arbejde.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- 13,8 millioner kroner skal få flere el-busser ud på de midtjyske veje
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Canada og Danmark bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre
- I Randers kommune kan man køre gratis med natbusser op til jul
- Togoperatør har kørt med flere passager og fået større overskud
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
- To drenge skubbede buschauffør
- Tre leverandører kan give tilbud på batteritog
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




