Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Projektgruppe sætter fokus på Kattegat-forbindelse

Mandag 16. september 2019 kl: 11:42
Af: Redaktionen

Projektgruppen, som gennemfører en forundersøgelse af en fast forbindelse over Kattegat, er gået i gang med arbejdet. Virksomheden COWI har vundet opgaven med at bistå med at gennemføre arbejdet med de indledende linjeføringsovervejelser, som er første del af den samlede forundersøgelse. Projektgruppen bag undersøgelsen består af repræsentanter fra Vejdirektoratet, Sund og Bælt samt Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen

I forundersøgelsen bliver forskellige linieføringskorridorer, tekniske løsninger og natur- og miljømæssige, sejladsmæssige konsekvenser med mere belyst nærmere.


Som en del af arbejdet vil projektgruppen være på besigtigelse i dagene 23. og 24. september. Mandag 23 september vil projektgruppen besøge Samsø, og tirsdag 24. går turen videre til Sjælland, hvor området omkring Kalundborg vil blive besøgt. En besigtigelse i Jylland er under planlægning.


Forundersøgelsen omfatter både en ren vejforbindelse og en såkaldt kombineret vej- og jernbaneforbindelse.


Formålet med forundersøgelsen er at give et bedre grundlag for en politisk drøftelse og eventuelt en principbeslutning om projektets videre forløb, herunder forhold om mulige linjeføringer, anlægsøkonomi, finansiering, organisering, trafik, miljø, anlægsteknik og samfundsøkonomi.


Den samlede forundersøgelse forventes afsluttet med udgangen af 2021.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
- Passagerer overfaldt buschauffør
- Busserne kører 10 procent færre timer end i 2016
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
- Aabenraa'er skal møde Folketingets Transportudvalg
- Årsskiftet betyder elektrisk drift på regionale og lokale ruter på Fyn og Langeland
- København er endnu en gang kåret som Europas førende krydstogthavn
- Gule sedler har hjulpet
- Jernbanen mellem Svendborg og Odense har fået sit digitale signalsystem
- Hovedstadens nye letbane kører med dobbelt så mange passagerer som forventet
- SSFMR-Regeringen vil lægge afgifter på krydstogtskibe
- Finansministeren mødtes med ledelsen af Københavns Lufthavne A/S

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst