Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Haxi opfordrer Trafikstyrelsen til at trække politianmeldelse tilbage

Onsdag 30. juli 2014 kl: 09:25
Af: Mikael Hansen

Trafikstyrelsen har misforstået Haxi-konceptet, som handler om spontan samkørsel, miljøfordele og bedre transportmuligheder i tyndt befolkede, siger medstifter og direktør i den danske Haxi-organisation Alexander Soender.

Trafikstyrelsen politianmeldte for et par uger siden samkørseltjenesten Haxi for at bryde reglerne for erhvervsmæssig personbefordring. Styrelsen havde angiveligt forsøgt at kontakte Haxi-organisationen, men uden held. 
Nu svarer Haxi igen med en opfordring til at trække politianmeldelsen tilbage.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra stifter og direktør Alexander Soender. Han siger:

- Vi synes, at Trafikstyrelsen har misforstået deres formål, hvis de mener, at de er sat i verden for at beskytte en presset taxibranchen. Intet tyder på at konceptet Haxi bryder med den eksisterende lovgivning: Haxi løser et samfundsproblem omkring transport især i udkantsområder, hvor vi giver brugerne mulighed for at dele transport med hinanden. Det har en masse positive effekter så som, at folk kan komme rundt, færre biler på vejene, mindre CO2-udslip etc. Det må netop være i samfundets interesse, og dermed være en interesse på Trafikstyrelsen skal tilgodese.


Haxi præsenterer sig selv på denne måde i pressemeddelelsen:

"Haxi er en ny tjeneste for spontan samkørsel, som formidler kontakt mellem passagerer og chauffører, der har behov for transport. Taxi benyttes via hjemmesiden haxi.me samt den gratis app "Haxi" til iPhone og Android. Tjenesten anbefaler at passagerer og chauffører deler omkostninger og at passageren donerer drikkepenge til chaufføren for at komme udenom taxilovgivningen. Haxi har været diskuteret intensivt i både Norge og Danmark, fordi taxiindustrien mener, tjenesten bryder taxilovgivningen."




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- En ombygget container står klar til cykler i Hedensted
- 55-årig mand cyklede ud for an et tog
- Tre unge drenge kastede sten mod S-tog
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Hvordan sikrer vi god kollektiv mobilitet på landet
- På banen til Sønderborg nåede to det ikke sidste år...
- Kampagne skal få gående, cyklister og bilister til at respektere signaler og bomme
- Trafikselskab mangler flex-biler og begrænser kørslen
- Færger sejlede med flere passagerer
- Region i øst ønsker dialog om gratis transport til børn og unge
- Godt hver tredie bilist bliver nervøs ved jernbaneoverskæringer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst