Alarmen gik - og vognmand kunne se dieseltyve
Fredag 31. januar 2014 kl: 10:39
Af: Jesper ChristensenPolitihunde fik natten til fredag opsnuset to rumænske mænd, der var blevet set på et overvågningskamera på en plads på Borger Allé i Gug ved Aalborg, hvor de var i færd med at stjæle dieselolie
Nordjyllands Politi oplyser til Nordjyske.dk, at en alarm gik klokken 2.30, hvorefter en vognmand kunne se, hvordan to mænd var i færd med at tanke dieselolie i dunke.
Vognmanden kontaktede politiet, som sendte en patrulje af sted.
Da patruljen kom frem, stak de to mænd af til fods ind i et naturområde med megen beplantning. Politiet sendte en hundepatrulje efter de to mænd. Den ene blev opsnuset efter en halv time, mens den anden først blev fundet ved fem-tiden - siddende i tyvenes bil, der var skjult i området.
Da patruljen kom frem, stak de to mænd af til fods ind i et naturområde med megen beplantning. Politiet sendte en hundepatrulje efter de to mænd. Den ene blev opsnuset efter en halv time, mens den anden først blev fundet ved fem-tiden - siddende i tyvenes bil, der var skjult i området.
De to rumænske mænd vil blive afhørt i løbet af fredag formiddag. Politiets jurister vil tage stilling til, om de skal fremstilles i grundlovsforhør.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




