Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Alarmen gik - og vognmand kunne se dieseltyve

Fredag 31. januar 2014 kl: 10:39
Af: Jesper Christensen

Politihunde fik natten til fredag opsnuset to rumænske mænd, der var blevet set på et overvågningskamera på en plads på Borger Allé i Gug ved Aalborg, hvor de var i færd med at stjæle dieselolie

Nordjyllands Politi oplyser til Nordjyske.dk, at en alarm gik klokken 2.30, hvorefter en vognmand kunne se, hvordan to mænd var i færd med at tanke dieselolie i dunke. 


Vognmanden kontaktede politiet, som sendte en patrulje af sted.
Da patruljen kom frem, stak de to mænd af til fods ind i et naturområde med megen beplantning. Politiet sendte en hundepatrulje efter de to mænd. Den ene blev opsnuset efter en halv time, mens den anden først blev fundet ved fem-tiden - siddende i tyvenes bil, der var skjult i området.


De to rumænske mænd vil blive afhørt i løbet af fredag formiddag. Politiets jurister vil tage stilling til, om de skal fremstilles i grundlovsforhør.







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst