Bybusserne i Sønderborg sætter frekvensen ned
Onsdag 1. april 2020 kl: 12:42
Af: RedaktionenCorona-situationen betyder faldende passagertal i busser og tog. I Sønderborgs bybusser er passagertallet så lavt, at kommunen har valgt at reducere kørslen til et niveau, der passer med kørslen om lørdagen. Det sker fra torsdag 2. april
- Vi kan se, at borgerne har taget myndighedernes anbefalinger - om ikke at bruge den offentlige trafik i myldretiden - til sig i en sådan grad, at mange helt undgår at bruge den. Derfor kører mange busser tomme rundt i disse dage, og set ud fra det perspektiv, giver det mening at reducere i kørslen, siger Aase Nyegaard, der er formand for Teknik- og Miljøudvalget i Sønderborg Kommune.
Reduktionen betyder, at samtlige bybusser kører efter lørdagsplan fra mandag til lørdag.
En reduktion af kørslen giver også mening i forhold til miljøbelastningen af kørslen med de tomme eller næsten tomme busser. Samtidigt gør det køreplanen mere robust og mindre følsom overfor eventuelle sygemeldinger blandt buschaufførerne.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kontrolindsatsen virker - færre snød med billetten sidste år
- Lodsdirektør skal være driftsdirektør for danske tog
- 10 chauffører advarer om ringe sikkerhed i busser
- Vi oplever mange og gentagne fejl og mangler ved busserne
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- Toldere stoppede rejsende med 28.000 cigaretter i bagagen
- Trafikken på Storebælt slog rekord i 2025
- Systemfejl blokerede for togdriften
- Regionaltog til Hobro skydes i gang med manér
- Rådgivere valgt til opgave på metroforlængelsen i Nordhavn
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Bilinspektør undersøger omstændighederne ved ulykken
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



