Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Dato-fejl betyder forlænget ansøgningsfrist

Fredag 21. februar 2020 kl: 12:43
Af: Redaktionen

En fejl i udsendte kvitteringsmails betyder, at Færdselsstyrelsen rykker ansøgningsdatoen for dokumentation for egenkapital til niende lodtrækningsrunde om tilladelser til erhvervsmæssig persontransport

I forbindelse med den niende lodtrækningsrunde er Færdselsstyrelsen blevet opmærksom på, at der er blevet udsendt kvitteringsmails til de ansøgende virksomheder, hvor det fremgår, at Færdselsstyrelsen skal have modtaget dokumentation for egenkapital senest 14 dage fra ansøgningsdatoen eller senest på sidste ansøgningsdag 17. november.


Der er således blevet oplyst en forkert dato i Færdselsstyrelsens kvitteringsmail, idet den sidste ansøgningsdag ved niende lodtrækningsrunde er 17. februar 2020.


For at imødekomme eventuelle misforståelser omkring fristen for indsendelse af dokumentation for egenkapital i forbindelse med niende lodtrækningsrunde har Færdselsstyrelsen sat en ny frist.


Fristen for indsendelse af dokumentation for egenkapital ved niende lodtræningsrunde er rykket til onsdag 26. februar 2020 .


Interesserede kan læse mere om ansøgning og lodtrækning her:






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- På banen til Sønderborg nåede to det ikke sidste år...
- Kampagne skal få gående, cyklister og bilister til at respektere signaler og bomme
- Trafikselskab mangler flex-biler og begrænser kørslen
- Færger sejlede med flere passagerer
- Region i øst ønsker dialog om gratis transport til børn og unge
- Godt hver tredie bilist bliver nervøs ved jernbaneoverskæringer
- Letbane vil fremover selv vedligeholde sit materiel
- Busselskab i Horsens - med en fortid i Esbjerg - er gået konkurs
- To færger på tilsammen 117 år sejler på sidste vers
- Beskæftigelsesministeren finder ikke Arbejdstilsynets indsats tilfredsstillende
- Punktligheden lå tydeligt under målet hos DSB
- DSB kørte 149 millioner kroner hjem i årets første halvdel
Klik venligst