Aalborg’s Plusbusvej er på vej ud i virkeligheden
Torsdag 20. februar 2020 kl: 10:59
Af: RedaktionenMandag 2. marts går anlægsfolkene, der arbejder med at anlægge Aalborgs Plusbus - en BRT-forbindelse mellem det centrale Aalborg og universitetet og universitetshospitalet øst for byen - i jorden igen. De skal arbejde på at etablere de næste dele af den 12 kilometer lange vej- og busbane, som Plusbussen skal køre på, når den står klar i foråret 2023
Helt konkret er det Sohngårdsholmsvej, Jyllandsgade og Borgergade, der står for tur. Samtidig kommer der også til at ske forandringer på Nytorv, som skal ændres væsentligt.
Anlægsarbejdet betyder, at der bliver omkørsel for de ruter, der normalt kører på de berørte strækninger, og at en del stoppesteder bliver nedlagt midlertidigt, mens andre stoppesteder kommer til.
Interesserede kan få mere at vide om plusbusprojektet i Aalborg på Plusbus.dk - klik her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
- Passagerer overfaldt buschauffør
- Busserne kører 10 procent færre timer end i 2016
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
- Aabenraa'er skal møde Folketingets Transportudvalg
- Årsskiftet betyder elektrisk drift på regionale og lokale ruter på Fyn og Langeland
- København er endnu en gang kåret som Europas førende krydstogthavn
- Gule sedler har hjulpet
- Jernbanen mellem Svendborg og Odense har fået sit digitale signalsystem
- Hovedstadens nye letbane kører med dobbelt så mange passagerer som forventet
- SSFMR-Regeringen vil lægge afgifter på krydstogtskibe
- Finansministeren mødtes med ledelsen af Københavns Lufthavne A/S
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



