Medarbejdere skal videreuddanne sig
Onsdag 19. februar 2020 kl: 16:00
Af: Redaktionen
Hos Scania har Top Team-konkurrencen har til formål at inspirere og motivere værkstedspersonale til at udvikle og dygtiggøre sig, så de kan levere en effektiv service til kunderne. Nu er starten til en ny omgang af den internationale Top Team-konkurrence gået
- Det ultimative mål for Scania’s værksteder verden over er at levere services, der understøtter kundernes forretning, siger Allan Kiby, der er Servicedirektør hos Scania Danmark.
- Det kræver et enormt dygtigt servicepersonale. Scania Top Team er en god måde at udvide den viden, de teknologiske færdigheder og det teamwork, der karakteriserer det personale, der arbejder i Scanias frontlinje hver dag, siger han videre.
Fokusområdet i denne omgang af Top Team-konkurrencen er Driving the shift.
- Mere og mere teknologisk avancerede lastbiler og nye teknologier som elektrificering og digitalisering kræver veluddannede og dygtige medarbejdere på værkstederne. Vi fokuserer derfor målrettet på at videreuddanne vores servicepersonale, så Scania også kan være førende inden for omstillingen til et bæredygtigt transportsystem i værkstederne, siger Allan Kiby.
Hen over foråret skal de danske værksteder gennem et udskilningsløb og kæmpe sig til en plads i den danske finale, som afholdes i oktober. Det dygtigste hold går videre til de regionale finaler for forhåbentlig at ende i Scania’s uofficielle verdensmesterskab for servicemedarbejdere i slutningen af 2021.
- Vi har igen i år mange dygtige medarbejdere i Danmark, som vil kunne komme langt i forløbet, siger Søren Krelskov, der er teknisk træner og ansvarlig for Top Team-konkurrencen i Danmark.
Om Scania’s Top Team-konkurrence:
- Scania Top Team har til formål at øge kompetencen og kvaliteten i hele Scania’s globale serviceorganisation
- Gennem uddannelse, træning og konkurrence opnår medarbejderne større teoretisk viden i kombination med mere praktisk erfaring i at løse de ofte komplicerede tekniske problemer, som de kan risikere at møde i hverdagen
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




