2020 startede stille i Københavns Lufthavn
Onsdag 12. februar 2020 kl: 11:11
Af: RedaktionenLuftfarten globalt er under pres med økonomisk usikkerhed, Corona-virus, brexit og klimaomstilling. Det mærkede Københavns Lufthavn i årets første måned, hvor passagertallet faldt med 0,4 procent i forhold til januar sidste år
Passagertallet i lufthavnen på Amager landede på 1.963.426 rejsende, hvilket var 8.741 færre end i januar sidste år.
- Luftfarten er globalt under pres og 2020 er startet med en vis portion økonomisk usikkerhed på grund af Corona-virus, handelskrig, Brexit og den helt afgørende klimaomstilling, siger administrerende direktør Thomas Woldbye.
- Samtidig er vores næststørste kunde Norwegian godt i gang med at gennemføre selskabets nye strategi, hvor der satses på lønsomhed fremfor vækst.
De sidste uger i januar kunne Københavns Lufthavn også mærke effekten af Corona-virus udbruddet i Kina. Antallet af rejsende på ruterne til Kina faldt med godt 3.000 i forhold til januar sidste år.
Ved månedens udgang besluttede SAS at stoppe selskabets direkte flyvninger til Shanghai og Beijing foreløbig frem til marts. Sichuan Airlines har midlertidigt stoppet de fleste af selskabets flyvninger til Chengdu, mens Air China fra februar har annuleret en del af selskabets tre ugentlige direkte flyvninger til Beijing. Fra 1. marts og frem til 28. marts stopper Air China alle flyvninger til Danmark.
- Trafikken mellem Kina og Danmark vil være markant mindre i februar. Vi forventer også, at det til en vis grad vil påvirke trafikken til resten af Asien. Det er en situation, der lige nu udvikler sig fra dag til dag, siger Thomas Woldbye.
London er fortsat den absolut mest travle destination fra København med op til 23 afgange dagligt på hverdage. Trods Brexit den 1. februar, hvor Storbritannien forlod EU, er forventningen, at London-trafikken vil være ”business as usual” frem til årets udgang.
- EU og Storbritannien har en midlertidig aftale om at behandle britiske rejsende som andre EU-borgere frem til årets udgang. Til den tid er det forhåbentlig lykkedes at forhandle en god, permanent aftale om flytrafik mellem Storbritannien og EU-landene, siger Thomas Woldbye.
Når det gælder de lange ruter ud af Europa, er der i januar et fald på 5,3 procent - primært fordi Norwegian ikke længere flyver til USA fra København, men i stedet satser på ruterne til Europa.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lufthavn på Djursland havde en passagerfremgang på knap 15.000
- Passagertallet satte rekord i lufthavn på Amager
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Myndighederne i nord forbereder sig på snestorm
- Billetkontrollører har som forsøg gået med kropskameraer i tre måneder
- Transport trækker serviceproduktionen op
- Ø-færge satte passagerrekord
- Øresundsbron blev passeret knap 8 millioner gange sidste år
- Flere sammenhængende oplæggerdage giver hurtigfærge fra Bornholm flere afgange
- Passagerer får flere busafgange mellem Aarhus og Silkeborg
- Klargøring af ny el-færger tager endnu længere tid
- Politikere i Aarhus finder penge og planer til nyt cykelparkeringshus ved banegården
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |

.jpg)


