Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
VOGNMANDSORGANISATION:

Leverandør af tackografkort har stadig problemer med produktionen

Mandag 6. januar 2020 kl: 02:00
Af: Redaktionen

Rigspolitiet oplyser i en mail til blandt andre vognmandsorganisationen DTL, at der fortsat er produktionsstop hos politiets leverandør af tackografkort i relation til erstatning og fornyelser af virksomhedskort

Baggrunden for produktionsstoppet er it-problemer hos kortleverandøren, som har betydet, at alle virksomhedskort blev udstedt som om, at de var de enkelte virksomheders første kort, og dermed ikke tog højde for virksomhedernes eventuelle tidligere udstedte kort. Virksomhederne fik derfor udstedt kort med nye virksomhedsnumre, selvom de skulle have haft udstedt kort med det oprindelige virksomhedsnummer.


Rigspolitiet understreger, at produktionsstoppet ikke relaterer sig til førstegangsudstedelser af virksomhedskort til nye virksomheder.

 
DTL oplyser, at Rigspolitiet har bedt kortleverandøren om at udarbejde en opdateret liste med relevante oplysninger over virksomheder, der er berørt af problemstillingen med de nye virksomhedskort. Berørte virksomheder, som ikke kan få nye virksomhedskort, skal rette henvendelse til Rigspolitiets Nationale Færdselscenter for at få vejledning i, hvad de så skal gøre.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst