Vognmand i Simmelkær er klar til det svære
Mandag 9. december 2019 kl: 10:23
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny Kel-Berg nedbygget tre-akslet sværlasttrailer til vognmandsvirksomheden Midt-Trans ApS, der blev fik sin start i 1979. Midt-Trans ApS har købt den nye trailer til transport af byggematerialer for lokale og midtjyske entreprenør til eksempelvis byggepladser på Sjælland
Midt-Trans ApS’s nye sværlasttrailer er bygget op over et chassis med en centralvange opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.
Bunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker med seks par kæpstokhuller og 13 par fem-tons surringsringe i kantrammen. I bagende knækker ladet 600 mm fra bagkanten, der er forsynet med U-skinne til alu-ramper.
I venstre side er der monteret to plastikværktøjskasser, mens der i højre side er monteret et magasin inklusiv 12 kæpstokke.
Traileren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser.
Den nye trailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Decembers nummer ét var dobbelt så stor som nummer to
- Ulovlige overhalinger udløste straksbøder
- Danske køretøjer kan synes i udlandet
- Bestanden er vokset med en procent
- Tysk transportvirksomhed har fået køletrailer nummer 1.000
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
- Lastbilchauffør blev fløjet til Rigshospitalet efter uheld
- 2025 manglede en enkelt
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Flyttevirksomhed i Hvidovre har fået 12-tons flyttebil med veksellad
- Renovationsselskab indstiller affaldsindsamling på grund af sne og is
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


