Vognmand i Simmelkær er klar til det svære
Mandag 9. december 2019 kl: 10:23
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny Kel-Berg nedbygget tre-akslet sværlasttrailer til vognmandsvirksomheden Midt-Trans ApS, der blev fik sin start i 1979. Midt-Trans ApS har købt den nye trailer til transport af byggematerialer for lokale og midtjyske entreprenør til eksempelvis byggepladser på Sjælland
Midt-Trans ApS’s nye sværlasttrailer er bygget op over et chassis med en centralvange opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.
Bunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker med seks par kæpstokhuller og 13 par fem-tons surringsringe i kantrammen. I bagende knækker ladet 600 mm fra bagkanten, der er forsynet med U-skinne til alu-ramper.
I venstre side er der monteret to plastikværktøjskasser, mens der i højre side er monteret et magasin inklusiv 12 kæpstokke.
Traileren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser.
Den nye trailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




