Vognmand i Simmelkær er klar til det svære
Mandag 9. december 2019 kl: 10:23
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny Kel-Berg nedbygget tre-akslet sværlasttrailer til vognmandsvirksomheden Midt-Trans ApS, der blev fik sin start i 1979. Midt-Trans ApS har købt den nye trailer til transport af byggematerialer for lokale og midtjyske entreprenør til eksempelvis byggepladser på Sjælland
Midt-Trans ApS’s nye sværlasttrailer er bygget op over et chassis med en centralvange opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.
Bunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker med seks par kæpstokhuller og 13 par fem-tons surringsringe i kantrammen. I bagende knækker ladet 600 mm fra bagkanten, der er forsynet med U-skinne til alu-ramper.
I venstre side er der monteret to plastikværktøjskasser, mens der i højre side er monteret et magasin inklusiv 12 kæpstokke.
Traileren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser.
Den nye trailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Speditører ser gode takter i regeringsgrundlag, men kan ikke finde transport og logistik mangler
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden
- Udenlandsk lastbilchauffør kørte mod færdselsretningen
- Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Vognmandsorganisation har en klar forventning om samarbejde med den nye transportminister
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Vognmandsorganisation har set grundlaget i gennem
- Politiet tjekkede tunge køretøjer i lufthavn på Amager
- Danmark har fået en ny regering
- Transportkoncern er fem år foran sit klimamål
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





