Bybuschauffør blev overfaldet med spark og flere skub
Torsdag 28. november 2019 kl: 11:55
Af: RedaktionenØstjyllands Politi modtog klokken 00.20 natten til torsdag en anmeldelse om et voldeligt overfald mod en buschauffør på Banegårdspladsen i Aarhus. Da patruljen ankom til stedet forklarede chaufføren, at en pige under kørslen havde henvendt sig til chaufføren og bedt om hjælp til at købe en billet. En ung, mandlig passager havde blandet sig i snakken og sagt, at det ikke var nødvendigt at købe en billet
Chaufføren fortalte til politiet, at han så roligt som muligt havde forklaret den unge mand, at han skulle stige af bussen, hvis han ikke ville købe en billet. Den mandlige passager, som viste sig at være 20 år, blev herefter aggressiv.
Han skubbede efter vidners udsagn chaufføren flere gange i brystet og hev chaufføren ud af bussen og kastede ham ned på jorden, hvor den 20-årige tildelte ham spark og flere skub.
Chaufføren bad de øvrige passagerer ringe til politiet, hvilket fik den 20-årige til at stoppe overfaldet. Han forlod herefter bussen, efter at have smadret en rude ved hjælp af en øldåse.
Signalementet af den 20-årige blev herefter sendt ud til politiets patruljer, der kørte ud for at lede efter ham. En patrulje fandt kort tid efter en mand, der svarede til beskrivelsen på Margrethepladsen. Da betjenten tog kontakt til den 20-årige, fortalte han selv, at han netop havde været med en bus og godt vidste, at politiet skulle tale med ham. Den 20-årige blev anholdt og sigtet for vold mod nogen i offentlig tjeneste.
Signalementet af den 20-årige blev herefter sendt ud til politiets patruljer, der kørte ud for at lede efter ham. En patrulje fandt kort tid efter en mand, der svarede til beskrivelsen på Margrethepladsen. Da betjenten tog kontakt til den 20-årige, fortalte han selv, at han netop havde været med en bus og godt vidste, at politiet skulle tale med ham. Den 20-årige blev anholdt og sigtet for vold mod nogen i offentlig tjeneste.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Busreklame dækkede for udsynet - trafikselskab strammer op
- Togoperatør gør sig klar til at overtage togdrift på Fyn og i Midt- og Vestjylland
- Dyrere brændstof belaster budgettet hos regionalt trafikselskab
- Lovændring om 17-årige og bilkørsel udløser lavere billetindtægter
- Pedel på gymnasium i Nordsjælland kører elever til skole i minibus
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Forældrenes vaner præger deres børns lyst til at cykle
- Delecykler skal gøre det lettere at nå bus og tog
- Vi er ude at køre dobbeltdækker i dag
- Letbanen i Odense får 88 flere weekendafgange
- Anden del af Hovedstadens Letbane er godkendt og klar til indvielse på lørdag
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



