Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Manipulation og manglende tilladelse kostede en bøde på 50.000 kroner

Onsdag 13. november 2019 kl: 12:19
Af: Redaktionen

Et ukrainsk selskab blev onsdag ved retten i Kolding idømt en bøde på 50.000 kroner for at have manipuleret med lastbilens forureningsbegrænsende udstyr og for at have kørt uden tilladelse

Sagen tog sin start, da Sydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd, standsede selskabets lastbil ved Fredericia 24. juli i år. En kontrol af lastbilen viste, at der var manipuleret med lastbilens forureningsbegrænsende udstyr.


- En nærmere gennemgang af papirerne viste, at selskabets tilladelse til at køre godskørsel for fremmed regning krævede, at lastbilen levede op til visse standarder i forhold til, hvor meget den måtte forurene. Da der var manipuleret med det forureningsbegrænsende udstyr, levede lastbilen ikke længere op til de standarder, og selskabet havde derfor ikke nogen tilladelse, forklarer specialanklager Pernille Moesborg fra Sydøstjyllands Politi.


Det ukrainske selskabet mødte ikke i retten, så selskabets holdning til dommen kendes ikke.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Affalds- og genbrugskoncern køber tre vognmandsforretninger
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
- Tungvognspolitiet kontrollerede affaldstransporter i færgehavn
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- Motorvej ved Kolding får et ekstra spor
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst