Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Motorvejstunnel ved Silkeborg bliver spærret

Mandag 11. november 2019 kl: 20:05
Af: Redaktionen

Mandag 18. november og tirsdag 19. november om natten vil tunnelen på motorvejen ved Silkeborg være helt spærret i begge retninger. Trafikanter skal følge omkørselsskiltene via til- og frakørslerne. Spærringen skyldes, at Vejdirektoratet skal vedligeholde tunnelens elektriske systemer, mekaniske anlæg og selve tunnelkonstruktionen

Grunden til, at motorvejen bliver spærret helt og ikke delvist er, at de bomme, der normalt bruges til at lede trafikken over i det modsatte tunnelrør, også skal vedligeholdes.


Det er afgørende for Silkeborgtunnelens drift, at de forskellige dele efterses rettidigt. Alle arbejderne udføres om natten for at genere trafikanterne mindst muligt.


Spærringerne forløber således: 
  • I perioden 18. november til 19 novemberer Silkeborgtunnelen spærret for trafik i begge retninger i tidsrummet 18.00 til 06.00. 
  • I perioden 19. november til 20. november er Silkeborgtunnelen spærret for trafik i begge retninger i tidsrummet 18.00 til 06.00. 

Under spærringerne skal trafikanterne følge omkørselsskiltene via til- og frakørslerne 29 - Høje Kejlstrup og 27 - Silkeborg Ø. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst