Motorvejstunnel ved Silkeborg bliver spærret
Mandag 11. november 2019 kl: 20:05
Af: RedaktionenMandag 18. november og tirsdag 19. november om natten vil tunnelen på motorvejen ved Silkeborg være helt spærret i begge retninger. Trafikanter skal følge omkørselsskiltene via til- og frakørslerne. Spærringen skyldes, at Vejdirektoratet skal vedligeholde tunnelens elektriske systemer, mekaniske anlæg og selve tunnelkonstruktionen
Grunden til, at motorvejen bliver spærret helt og ikke delvist er, at de bomme, der normalt bruges til at lede trafikken over i det modsatte tunnelrør, også skal vedligeholdes.
Det er afgørende for Silkeborgtunnelens drift, at de forskellige dele efterses rettidigt. Alle arbejderne udføres om natten for at genere trafikanterne mindst muligt.
Spærringerne forløber således:
- I perioden 18. november til 19 novemberer Silkeborgtunnelen spærret for trafik i begge retninger i tidsrummet 18.00 til 06.00.
- I perioden 19. november til 20. november er Silkeborgtunnelen spærret for trafik i begge retninger i tidsrummet 18.00 til 06.00.
Under spærringerne skal trafikanterne følge omkørselsskiltene via til- og frakørslerne 29 - Høje Kejlstrup og 27 - Silkeborg Ø.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportfond åbner ny uddelingsrunde for projekter i transportbranchen
- Lastbil kilede sig fast under jernbanebro
- Transportorganisation venter på svar i 5.000 indsigelsessager
- Fem eleltriske og en diesel er på de franske program i Hannover
- Fagforbund er tilfreds med ny ordning om udenlandsk arbejdskraft
- Entreprenør i Gundsø har hentet en ny city asfalt tiptrailer i Hedensted
- Industri-koncerner går sammen om at opskalere brint til vejtransport
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Hollandsk lastbilproducent og svensk teknologi-virksomhed vil sammen sætte fart på selvkørende godstransport
- Vognmandsorganisation forventer en afgørelse i løbet af september
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Årets transportlærling hedder Mathilde til fornavn og er chauffør i Struer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




