Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Busser og lastbiler må være højere

Onsdag 30. oktober 2019 kl: 15:31
Af: Redaktionen

Færdselsstyrelsen ændrer bekendtgørelsen om køretøjers største bredde, længde, højde, vægt og akseltryk. Det betyder blandt andet, at en bus eller en lastbil fremover må måle 4,10 meter i højden

Dimensionsbekendtgørelsen bliver ændret som en del af udspillet om bedre erhvervsregulering. Det betyder, at den tilladte totalhøjde bliver ændret fra 4,0 til 4,10 meter for busser og lastbiler og dertilhørende påhængsvogne.


Som følge af den forøgede totalhøjde bliver bekendtgørelse om slæbning af køretøjer ændret for at muliggøre bortslæbning af køretøjer med en totalhøjde på 4,10 meter.


Interesserede kan læse bekendtgørelsen her:






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Bestanden er vokset med knar 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden
- Havn uden vand bliver udvidet igen
- Tre-akslet tip-kærre skal køre hos entreprenør i Salling
- Forholdet til transportministeren var ikke det bedste til det sidste
- Vognmændenens dagligdag er fyldt med kontrol og bureaukrati
- Arbejdsgiverorganisation for vognmænd oplevede og konstruktivt samarbejde med fagforbund

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst