Fragt-koncern åbner nyt anlæg i Nordtyskland
Tirsdag 17. september 2019 kl: 12:35
Af: Redaktionen
Den tysk-baserede DHL-koncern, der er en del af Deutsche Post, har åbnet et nyt fragtcenter i Hannover-Langenhagen. Hannover er er hovedstad i delstaten Niedersachsen ved floden Leine i det nordvestlige Tyskland
Det nye anlæg er på 63.000 kvadratmeter og vil beskæftige omkring 290 medarbejdere.
Det nye anlæg, der er en stor investering i DHL's eksisterende europæiske netværk, er et bæredygtigt byggeri med en bæredygtig fragthåndtering og vil blive en testplads for fremtidens innovative terminaler.
Det nye fragtcenter, der er opført i Airport Business Park i Langenhagen, omfatter en omlastningsterminal på 8.700 kvadratmeter med 86 porte. Centreret skal betjene tjenesterne DHL Freight Euroconnect og DHL Freight Eurapid.
De 290 medarbejdere vil blandt andet bestå af eksperter, der skal hjælpe nationale og internationale kunder med tilpassede logistik- og transportløsninger.
Tekst til billede:
Ved åbningsceremonien deltog fra venstre: Uwe Brinks, CEO DHL Freight; Bernhard Wirth, CEO DHL Freight, Germany & Austria; Hartmut Köhler, Terminal Manager DHL Freight Hannover; Gero Schiffelmann, Vice President DDC/IDC and Transport Procurement; Tim Scharwath, CEO DHL Global Forwarding, Freight. (Foto: DHL)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


