To brancheforeninger smelter sammen til én
Mandag 16. september 2019 kl: 10:27
Af: RedaktionenFra 1. januar bliver der skabt en ny maritim brancheforening. Det sker, når de to foreninger, Danmarks Skibsmæglerforening og Danske Havnevirksomheder, lægges sammen. Navnet på den nye forening bliver Danske Shipping- og Havnevirksomheder, som organiseres som en brancheforening i DI
Danske Shipping- og Havnevirksomheder vil rumme godt 100 private virksomheder, som især er aktive inden for havneterminaldrift, godshåndtering, skibsmæglervirksomhed, befragtning og anden virksomhed relateret til havne og søtransport.
- Vi mener, vi har fundet en rigtig god løsning for begge foreningers medlemmer, siger formand for Danmarks Skibsmæglerforening, Tonny Dalhøj Paulsen.
- De to foreninger har allerede mange fælles medlemmer og fælles agendaer. Med Danske Shipping- og Havnevirksomheder forener vi kræfterne og skaber en stærkere forening med en forbedret service og en styrket profil. Det er til gavn for medlemmerne, siger han videre.
Formanden for Danske Havnevirksomheder, Klaus G. Andersen, peger på, at branchen står over for nogle store udfordringer med blandt andet Brexit, toldsystemer, klima og miljø, boligbyggeri på erhvervshavnene, ulovlig statsstøtte, offentligt opgavetyveri og uklare rammevilkår.
- Det er vigtigt, at vi står sammen, og at de private shipping- og havnevirksomheders stemme bliver hørt. Danske Shipping- og Havnevirksomheder vil netop gøre det muligt at tale med en stærkere stemme og få mere indflydelse, siger Klaus G. Andersen.
De to foreningers bestyrelse har allerede truffet enstemmige beslutninger om sammenlægningen. Den formelle vedtagelse sker på foreningernes generalforsamlinger, som afholdes 26. september. Sammenlægningen vil træde i kraft 1. januar 2020.
Sekretariatet vil blive placeret sammen med DI Transport i Industriens Hus på Rådhuspladsen i København.
De to nuværende sekretariatschefer - Jesper Sebbelin og Jakob Svane - fortsætter i det fælles sekretariat.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Vejspærring i Aarhus skabte lange køer
- Vognmand i Himmerland hentede tre-akslet city asfalt tip-trailer I Østjylland
- Politiet tjekkede studentervogne
- Rumænsk chauffør var påvirket - politiet beslaglagde hans lastbil
- Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





