Udlejningsvirksomhed kører ud i nyopbygget lastbil med maskinlad
Torsdag 12. september 2019 kl: 08:00
Af: Redaktionen
Holbæk Lift & Materieludlejning A/S har fået en ny fire-akslet Scania opbygget med en HMF 2820-kran, maskinlad med hydraulisk svingbare ramper, spil, skabe med udtræksskuffer og mange andre detaljer
![]() |
I førerhuset finder man blandt andet Premium sæder med ventilation og varme, træ/læderrat, elektrisk opvarmede og justerbare spejle. Komfort pakke, køleskab, klimaanlæg og et oliefyr der kan startes via en applikaiton. LED-Lys pakke,køje med opbevaringsramme på bagvæg, køleskab, trykluftpistol.
Til chaufføren er der Infotainment pakke, Premium DAB radio med Apple Car Play,navigation og Bluetooth. Dertil kommer Opticruise automatiseret gearskife, Retarder og Adaptivfartpilot med active predicition, LDW kørerbaneafvigelse og AEB avanceret nødbremse funktion.
Både førerhus, chassis og hjulnav er lakeret med Scanias MCC-farvekoncept. Fordelene ved dette koncept er, at lastbilen direkte fra fabrikken bliver leveret i præcis den farve, som kunden ønsker, så den ikke skal forbi en maler først, og at alt på bilen kan indfarves, så den får et stilet, ensartet look.
Holbæk Lift & Materieludlejning A/S valgt at tegne en Scania serviceaftale med drivline dækning samt overførsel af tacografdata via Scania Communicator 300
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Bro mellem Siø og Langeland skal repareres
- Ny regering skal handle hurtigt på vejafgift og bureaukrati
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
- Overskudsjord bliver grundlag for miljøcenter nær Aalborg Havn
- Vi kræver at arbejdsmiljøet styrkes på vores arbejdspladser.
- Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde
- Knogle fra forhistorisk tam-okse dukkede op under banebyggeri
- Webinar hos Miljøstyrelsen handler om affaldshåndtering
- Danmarks eksport til USA er mindre følsom over for told end tidligere
- Reducerede toldåbningstider udløser kritik fra transportorganisation
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





