Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Udlejningsvirksomhed kører ud i nyopbygget lastbil med maskinlad

Torsdag 12. september 2019 kl: 08:00
Af: Redaktionen

Udlejningsvirksomhed kører ud i nyopbygget lastbil med maskinlad

Holbæk Lift & Materieludlejning A/S har fået en ny fire-akslet Scania opbygget med en HMF 2820-kran, maskinlad med hydraulisk svingbare ramper, spil, skabe med udtræksskuffer og mange andre detaljer

Udlejningsvirksomhed kører ud i nyopbygget lastbil med maskinlad
Den nye Scania - en G 410 8X2*6 - der er leveret med et G-førerhus med omfattende opbevaringsplads samt et rummeligt førerhus, der er let at komme omkring i.


I førerhuset finder man blandt andet Premium sæder med ventilation og varme, træ/læderrat, elektrisk opvarmede og justerbare spejle. Komfort pakke, køleskab, klimaanlæg og et oliefyr der kan startes via en applikaiton. LED-Lys pakke,køje med opbevaringsramme på bagvæg, køleskab, trykluftpistol.


Til chaufføren er der Infotainment pakke, Premium DAB radio med Apple Car Play,navigation og Bluetooth. Dertil kommer Opticruise automatiseret gearskife, Retarder og Adaptivfartpilot med active predicition, LDW kørerbaneafvigelse og AEB avanceret nødbremse funktion.


Både førerhus, chassis og hjulnav er lakeret med Scanias MCC-farvekoncept. Fordelene ved dette koncept er, at lastbilen direkte fra fabrikken bliver leveret i præcis den farve, som kunden ønsker, så den ikke skal forbi en maler først, og at alt på bilen kan indfarves, så den får et stilet, ensartet look.


Holbæk Lift & Materieludlejning A/S valgt at tegne en Scania serviceaftale med drivline dækning samt overførsel af tacografdata via Scania Communicator 300





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 2025 manglede en enkelt
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Flyttevirksomhed i Hvidovre har fået 12-tons flyttebil med veksellad
- Renovationsselskab indstiller affaldsindsamling på grund af sne og is
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Myndighederne i nord forbereder sig på snestorm
- Danske lastbiler transportarbejdede lidt mindre
- Transport trækker serviceproduktionen op
- Sjællandsk transportvirksomhed køber bornholmsk virksomhed
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Øresundsbron blev passeret knap 8 millioner gange sidste år
- Hverdagen er ikke blevet mindre presset - tværtimod.

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst