Bilrat og navigationsanlæg var tyvemål
Fredag 9. august 2019 kl: 09:05
Af: RedaktionenLitauisk politi har anholdt 13 personer i en sag om organiseret kriminalitet, hvor specialet var tyveri af navigationsanlæg og multifunktionsrat i biler i Tyskland og Belgien
Tyverierne begyndte i 2017 i Tyskland og Belgien, hvor biler blev brudt op og fik fjernet navigationsanlæg og multifunktionsrat, som efterfølgende blev oplagret på forskellige lagre. Senere blev tyvekosterne sendt til Litauen for at blive solgt.
I indsatsen deltog det tyske politi i Heilbronn, det belgiske politi i Halle-Vilvoorde og det litauiske politi i Panevėžys i samarbejde med Europol.
Der har været tale om en indsats i seks faser - den sidste blev realiseret 30 juli i Panevėžys i Litauen, hvor 13 medlemmer af det kriminelle netværk blev anholdt og tyvekoster til 400.000 euro blev beslaglagt.
Europol oplyser, at sagen samlet omfatter 279 tilfælde om tyverier fra biler og en total skadeværdi på 1.350.000 euro.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




