Buschauffør blev slået
Tirsdag 11. juni 2019 kl: 14:17
Af: RedaktionenEn buschauffør fik fredag 7. juni eftermiddag klokken 15.25 mindst tre knytnæveslag i ansigtet, da han hold med sin bus ved Næstved Storcenter. Han blev slået, da han bad tre personer i 20'erne om enten at købe en billet eller at forlade bussen, da deres billet kun var gyldig til centeret
Det fik den ene af de tre personer til at slå chaufføren i ansigtet. De tre unde mænd stak alleefterfølgende af til fods via et stisystem med kurs mod Næstved Nord. Politiet har følgende signalementer af de tre gerningsmænd:
- Den ene var en mand i 20'erne med et mellemøstligt udseende og en almindelig kropsbygning. Han havde sort, kort hår og tatoveringer på hals og læg. Han talte dansk med accent. Han var iført en hvid Peak Performance bluse, mørke knæbukser og medbragte en sort taske med stropper
- Den anden var en mand, cirka 25-30 år og med en almindelig kropsbygning. Han var lys i huden, og iført en mørk trøje og mørke knæbukser
- Den tredje var en mand, 25-30 år, lys i huden og almindelig af kropsbygning. Han var iført en mørk trøje og mørke knæbukser.
Politiet hører gerne fra eventuelle vidner, der har set de tre personer ved Næstved Storcenter omkring klokken 15.25. Man kan ringe på telefon 114.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
- Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
- Politiet har anholdt en 21-årig mand i sag fra letbanestation
- Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- 19-årig mand blev skubbet ud foran et tog - intensiv efterforskning er i gang
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Bybuskørsel i Odense Kommune er sendt i udbud
- Til sommer får natbusser flere afgange
- Knap 19 millioner rejste med fly fra en dansk lufthavn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




