Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fire nye Goldhofer-trailere har dobbelt udtræk

Fredag 24. maj 2019 kl: 10:50
Af: Redaktionen

Fire nye Goldhofer-trailere har dobbelt udtræk

Jørn Bolding A/S i Esbjerg har leveret fire fabriksnye Goldhofer-sættevogne af typen SPZ-L 4 AA til Torben Rafn A/S i Sommersted, der er en del af BMS-koncernen

De nye trailere, der kan nå op på 74.000 kg totalvægt ved blokvognskørsel og på 48.000 kg ved almindelig kørsel, kan trækkes ud med 2 gange 7.850 mm. Når de er fuld udtrukket, har de en totallængde på 28.900 mm. Der er låsning af udtræk for hver 500 mm.


De er leveret med tvangsstyrede BPW ECO Plus-aksler med tvillingedæk, Goldhofer-værktøjskasse, Knorr trailerinformationsmodul, centralsmøringsanlæg af fabrikatet Bekamax med to stk. smørepumper, Bosch elektrohydraulikaggregat og radio-fjernbetjening til styring og indsporing af aksler.


Derudover har trailerne fået monteret overbreddeskilte, bak-alarm og flere surringsmuligheder, som alle er godkendte.


Chassiset er svejst i højkvalitets finkornsstål med metallisering og lakeret i rød farve. Goldhofer’s lakeringsproces er bygget op i otte trin og er en kvalitetsstandard på alle Goldhofer køretøjer.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand med speciale i specialtransport har fået en speciel lastbil
- Vognmand fra Vildbjerg har fået seks stjerner
- Lastbilimportør i Norge får sin nye direktør i Danmark
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- - Når det gælder sikkerhed, vil vi fortsætte med at udvikle og forbedre vores lastbiler
- Vognmandsorganisation har tre krav
- Europæisk organisation give fem stjerner til to lastbilproducenter
- Lavtbygget førerhus får fem stjerner i sikkerhedsvurdering
- Godsomsætningen på havnen i Kolding satte rekord
- Vognmand i Roskilde er blevet en del af en større transportkoncern
- Maskinanhænger blev hentet hjem til hærfuglested på Sjælland
- Bryggeri-koncern sætter strøm til distribution af sine drikkevarer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst