Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
ØSTJYLLANDS POLITI:

Unge drenge lagde muligvis sten på skinnerne

Mandag 20. maj 2019 kl: 14:07
Af: Redaktionen

Østjyllands Politi fik søndag eftermiddag klokken 14.40 en anmeldelse fra Letbanens kontrolcentral om, at en togfører, der holdt på Grenaa Station, havde set en gruppe drenge lægge sten eller lignende på skinnerne med risiko for, at et letbanetog kunne blive afsporet, hvis det kørte på stenene

Da en politipatrulje kom til stedet, befandt der sig seks drenge i alderen 14-19 år, som alle blev visiteret. Én af dem, en 14-årig dreng, var i besiddelse af en foldekniv. Patruljen kontaktede hans forældre for at orientere om episoden, hvorefter den 14-årige blev kørt hjem i politibilen.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Magasinet Bus 5 - 2026 er udkommet
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Odense får ny A-busrute
- Aftale om lynladere kan gøre flextrafik grønnere
- Letbanen i Odense kører fortsat med begrænset drift
- En million passagerer har kørt med letbane i Hovedstaden
- Motorvejen over Brennerpasset bliver spærret på lørdag
- 22-årig mand blev sigtet for vold mod buskontrollør
- Gangbro fik fjernet understøttelse - letbane måtte indstille driften
- Eksamensbusser kører igen
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Kinesisk bilproducent er klar med første serieproducerede robotaxi

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst