Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Flere albanere har forsøgt at rejse illegalt fra Esbjerg til Storbritannien

Mandag 20. maj 2019 kl: 11:35
Af: Redaktionen

I året første tre måneder er 54 mennesker fra Albanien blevet taget i forsøg på at rejse illegalt med fragtskibe fra Esbjerg ti Storbritannien. Det skriver dr.dk mandag

Albanere kan på baggrund af en aftale med EU frit rejsen ind i EU og dermed tage til en havneby, der har skibsforbindelse ti Storbritannien, hvis det er det endelige rejsemål.


Rejsen over Nordsøen sker så illegalt, hvor de rejsende kommer om bord på skibene ved at lægge sig ind over akslerne på trailere - eller ved at gemme sig i trailere, som de har skåret hul i for at komme ind.


Det kan have stpre økonomiske konsekvenser for eksempelvis transportvirksomheder, hvis de har blinde passagerer med trailere og lastbiler.


Ud over en bøde fra de britiske myndigehder for forsøg på menneskesmugling, kan det også koste betydelige summer, hvis en trailer lastet med fødevarer har været opholdssted for blinde passagerer. 


Vognmand Henrik Skov Christensen fra Esbjerg oplyser til dr.dk, at hvis bline passagerer har opholdt sig i en trailer lastet med fødevarer i tre-fire-fem dage skal varerne destrueres.


Esbjerg Havn har som følge af det stigende antal forsøg på at rejse illegalt med lastbiler om bord på fragtskibe øget sikkerheden og overvågning af havneområderne i Esbjerg.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Fyns trafikselskab har fået ny bestyrelse
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- København får sightseeing-rute med skib til Nordkap og Tromsø
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Letbane kørte med færre passagerer
- Arbejdet med at anlægge overhalingsspor i København begynder til foråret
- Togtransport bliver mere elektrisk med nye tog
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Overskud på 732 millioner kroner kom hjem på skinner
- Buschauffør blev stukket med en kniv
- Antallet af togrejsende over Storebælt steg sidste år med 8,2 procent

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst