Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Trafiksikkerheden står højt hos vognmandorganisation

Lørdag 11. maj 2019 kl: 14:40
Af: Redaktionen

Vognmandsorganisationen DTL er gennem en efterhånden lang årrække kørt ud til skoler over hele landet med trafiksikkerhedskampagnen Trafiksikkerhed i Øjenhøjde. Aktuelt sker det i samarbejde med forsikringsselskabet if, Circle K, Volvo, VBG- Group, Bridgestone, Jyske Finans og SOS-Dansk Autohjælp

Trafiksikkerheden står højt hos vognmandorganisation
På DTL’s generalforsamling i København lørdag pegede formanden Martin Danielsen på, at kampagnen også i år vil bliver kørt ud til skolerne af lokale vognmænd.


- Jeg kan ikke understrege nok, hvor vigtigt trafiksikkerhedsarbejdet er for DTL som organisation. Men jeg vil også gerne sende det klare signal til alle DTL-medlemmerne, at trafiksikkerhed også - hvis ikke allerede det er det - skal højt op på listen i virksomhedens daglige arbejde, sagde  Martin Danielsen og fortsatte:

- Med mange distraktioner fra telefoner, GPS’er, hovedtelefoner, nye el-løbehjul og endnu hurtigere el-cykler, så er vores trafikmønster under forandring. Det samme er trafikkulturen. Og ikke altid til det bedre. Jeg vil gerne slå et slag for, at vi alle sammen lægger hovedet i blød for at blive endnu bedre til at bidrage til en mere sikker trafik. Det arbejde starter i vores virksomheder. 





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
- Styrket beredskab skal gøre transportsektoren mere robust
- Flere virksomheder i Danmark sender breve fra udlandet
- Danmarks første asfaltstrækning med netto nul CO2 bliver lagt ud ved Herning
- Tysk transportfirma bestiller 500 lastbiler med gasmotorer
- Fremtidens selvkørende transport tilhører dem, der sætter den på vejene
- Lastbilchauffør har fået 20 dagbøder
- Leverandør af elektiske varebiler tager sin nye varebil med på el-bilmesse
- Tysk transportkoncern køber op i Skotland
- Vognmandsfirma i Helsinge er endt i Skifteretten
- Vognmandsfirma i Horsens tog to med fire asker og tip med fra Hedensted
- Vinduesproducent åbner yderligere for elektriske transport med lastbiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst