Dansk transportkoncern øger overskudsgraden
Fredag 3. maj 2019 kl: 12:48
Af: RedaktionenDSV A/S, der i øjeblikket er i gang med at få gennemført en sammenlægning med schweiziske Panalpina, kan efter året første kvartal vise stigende resultater på både nettoomsætning, bruttofortjeneste og overskudsgrad
- Vi har leveret et stærkt resultat for første kvartal af 2019 med fremgang i omsætningen i alle divisioner og en underliggende vækst i resultat af primær drift på 15 procent, siger DSV’s administrerende direktør Jens Bjørn Andersen og fortsætter:
- Som tidligere meddelt har vi indgået en aftale om en sammenlægning af DSV og Panalpina, og vi forventer at kunne lukke denne transaktion inden udgangen af tredie kvartal i år. Vi ser frem til at arbejde sammen med Panalpina, og mens vi forbereder os på integrationen, koncentrerer vi os om at levere god service til vores kunder og om virksomhedens daglige drift. Vores kvartalsmeddelelse er et tydeligt bevis på dette fokus.
DSV kan konstatere, at de finansielle resultater for første kvartal 2019 fuldt ud lever op til de tidligere offentliggjorte forventninger til 2019. Af hensyn til den forestående børsnotering af nye aktier til brug for ombytningstilbuddet til Panalpinas aktionærer tilbagekalder DSV sine udmeldinger om forventningerne til 2019. DSV forventer at offentliggøre nye finansielle forventninger, når sammenlægningen med Panalpina er afsluttet.
Væsentlige hoved- og nøgletal for perioden 1. Januar - 31. marts 2019
1. kvartal 2019 | 1. kvartal 2018 ekskl. IFRS 16 | |
Nettoomsætning | 19.979 | 18.380 |
Bruttofortjeneste | 5.114 | 4.120 |
Resultat af primær drift før særlige poster | 1.454 | 1.156 |
Overskudsgrad | 7,3 % | 6,3 % |
Conversion ratio | 28,4 % | 28,1 % |
Resultat efter skat | 963 | 769 |
Justeret resultat for perioden | 993 | 786 |
Regulerede frie pengestrømme | 540 | 448 |
Udvandet justeret resultat pr. aktie á 1 krone for de sidste 12 måneder | 23.4 | 18.4 |
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




