Ung mand kørte lastbil trods kørselsforbud
Tirsdag 18. december 2018 kl: 14:15
Af: RedaktionenRetten i Kolding idømte mandag en 21-årig mand fra Nord-vestjylland en bøde på 73.500 kroner for at have kørt lastbil, selvom han havde fået kørselsforbud
Den 21-årige blev standset af Sydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd, i Vejle 23. november sidste år, hvor han kørte lastbil. Politiet kunne konstatere, at han havde kørt lastbil mindst 21 tilfælde inden for de forudgående 28 dage i oktober og november 2017 - selvom han havde fået kørselsforbud.
Den 21-årige nægtede sig skyldig.
Retten fandt, at den 21-årige mand burde have vidst, at han i september samme år var idømt et kørselsforbud og derfor ikke måtte køre lastbil. Derfor blev han idømt en bøde på 73.500 kroner.
- En absolut sammenlægning af bøderne ville medføre en bøde på 147.000 kr. Landsretten har tidligere halveret bøden i en lignende sag, og det var også det byretten gjorde i denne sag, siger specialanklager, Pernille Moesborg.
Den 21-årige ankede dommen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Flere pakker og øget fokus på omkostninger gav resultatforbedring hos postkoncern
- Vognmand i Grenaa har fået 4.680 nye hestekræfter
- Ændret bekendtgørelse om køretøjer i forsøg med modulvogntog er sendt i høring
- Fredag 18. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Transportsektor og bilindustri vil have skub i forhandlinger om vægt og dimensioner
- Vognmand på Vestsjælland valgte forvogn med fire aksler
- Ny bekendtgørelse om dobbelttrailer-vogntog er sendt i høring
- Køle-serie bliver udvidet med to nye multitemperaturenheder
- Tysk haveselskab sætter gang i automatisering af terminaktraktorer
- 780 heste har to aksler at trække på
- Fire-akslet tip-trailer har fået lidt ekstra
- Politiet har anholdt bagmænd og bude anholdt i sag om narkosalg
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |