Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Ung mand kørte lastbil trods kørselsforbud

Tirsdag 18. december 2018 kl: 14:15
Af: Redaktionen

Retten i Kolding idømte mandag en 21-årig mand fra Nord-vestjylland en bøde på 73.500 kroner for at have kørt lastbil, selvom han havde fået kørselsforbud


Den 21-årige blev standset af Sydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd, i Vejle 23. november sidste år, hvor han kørte lastbil. Politiet kunne konstatere, at han havde kørt lastbil mindst 21 tilfælde inden for de forudgående 28 dage i oktober og november 2017 - selvom han havde fået kørselsforbud.


Den 21-årige nægtede sig skyldig.


Retten fandt, at den 21-årige mand burde have vidst, at han i september samme år var idømt et kørselsforbud og derfor ikke måtte køre lastbil. Derfor blev han idømt en bøde på 73.500 kroner.


- En absolut sammenlægning af bøderne ville medføre en bøde på 147.000 kr. Landsretten har tidligere halveret bøden i en lignende sag, og det var også det byretten gjorde i denne sag, siger specialanklager, Pernille Moesborg.


Den 21-årige ankede dommen.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
- Fagforbund peger på gode takter i finanslovsforslag
- Ny bekendtgørelse vil ændre reglerne om medbringertruck
- Seniorer og ikke-vestlige indvandrere driver den høje beskæftigelse
- Vognmand tog tre fire-akslede i én ordre
- Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst