Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Ung mand kørte lastbil trods kørselsforbud

Tirsdag 18. december 2018 kl: 14:15
Af: Redaktionen

Retten i Kolding idømte mandag en 21-årig mand fra Nord-vestjylland en bøde på 73.500 kroner for at have kørt lastbil, selvom han havde fået kørselsforbud


Den 21-årige blev standset af Sydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd, i Vejle 23. november sidste år, hvor han kørte lastbil. Politiet kunne konstatere, at han havde kørt lastbil mindst 21 tilfælde inden for de forudgående 28 dage i oktober og november 2017 - selvom han havde fået kørselsforbud.


Den 21-årige nægtede sig skyldig.


Retten fandt, at den 21-årige mand burde have vidst, at han i september samme år var idømt et kørselsforbud og derfor ikke måtte køre lastbil. Derfor blev han idømt en bøde på 73.500 kroner.


- En absolut sammenlægning af bøderne ville medføre en bøde på 147.000 kr. Landsretten har tidligere halveret bøden i en lignende sag, og det var også det byretten gjorde i denne sag, siger specialanklager, Pernille Moesborg.


Den 21-årige ankede dommen.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Sikkerhedstest får sikkerhedspris
- International transportkoncern har fået flere elektriske trækkere
- Bilist stødte ind i lastbil i sammenfletning
- En fuckfinger til vejhjælp udløste en sigtelse
- To stjerne og to kors er sendt op på vejene
- Elektrisk varebil bliver billigere
- Fredagens retssag med fire vognmænd er aflyst
- Tørring-vognmand transporterer godset under isoleret tag på city-trailer
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Lastbilchauffør måtte bremse hårdt op for modkørende med langt lys
- Lastbilimportørs uddannelser har fået fornyet AMU-godkendelse

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst