Havn i Østjylland får ny sværgodsrampe
Torsdag 6. december 2018 kl: 06:17
Af: RedaktionenI fremtiden vil flere særtransporter med sværgods - eksempelvis vindmølletransporter - have mulighed for at benytte Aarhus havn
I løbet af 2019 vil der blive bygget en ny sværgodsrampe fra Marselis Boulevard og på tværs af Strandvejen, så rampen munder ud i Østhavnsvej.
Siden gennemkørslen ved Mindet i det centrale Aarhus blev lukket af hensyn til DOKK1 og Letbanen, har flere sværgodstransporter ikke kunne køre til Aarhus havn, da passagen gennem viadukten for enden af Marselis Boulevard ikke har været stor nok. Den nye rampe løser det problem øger samtidig kapaciteten i forhold til tidligere.
Den nye sværgodsrampe er tænkt ind i et kommende projekt ”Marselistunnel”. Rampen bliver bygget af Aarhus kommune, mens Aarhus Havn er med til at finansiere den.
Sværgodsrampen vil kun være tilgængelig for de transporter, den bliver bygget til - sværgods og vindmølletransporter.
Transportørerne skal i forvejen melde deres ankomst for at få rampen åbnet. De transportører, der skal benytte sværgodsrampen, skal på forhånd have deres transporter godkendt hos myndighederne, og derefter har de adgang til at bruge rampen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fem galvaniserede har fundet vejen til Vejen
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Transportvirksomhed i Kolding øgede overskud og medarbejderstab
- E-handlen sætter rekord igen
- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



