Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Europas største shortsea network er blevet større

Tirsdag 7. august 2018 kl: 09:00
Af: Redaktionen

Shipping-virksomheden Unifeeder, der netop er blevet solgt til havneoperatørvirksomheden DP World, der har hovedsæde i Dubai, åbner 15 august en direkte forbindelse med containerskibe mellem Antwerpen og Dunkerque med Teesport og Grangemouth i England og Skotland

Unifeeder betegner den nye forbindelse som et godt alternativ til den travle havn i Rotterdam. Derudover vil den nye service også kunne give kortere landtransport fra det sydlige Holland og længere nord på.


Den nye forbindelse er et supplement til Unifeeders andre services, der forbinder Rotterdam med havnene i Felixstowe, Immingham, Teesport, South Shields og Grangemouth.


Om Unifeeder
  • Unifeeder Shortsea, der blev etableret i Aarhus for over 40 år siden, tilbyder eksempelvis intermodal dør-til-dør løsninger med containeriseret gods i hele Europa
  • Unifeeder arbejder med at benytte den bedste kombination af sø-bane- og vejtransport




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Transportvirksomhed skifter ud på direktørposten
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Udenlandske dieseltyve stjal 200 liter dieselolie og blev dømt straks efter
- Solen hjælper biler - mod flade batterier
- Tiptrailer med 36 kubikmeters kasse er sendt til Sorø
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst