Transportudvalg så på tog og transportløsninger
Torsdag 14. juni 2018 kl: 11:35
Af: RedaktionenSyv medlemmer af Folketingets Transport-, Bygnings- og Boligudvalg besøgte Berlin og München i dagene 6. - 8. juni. Temaerne for turen var Femern Bælt-forbindelsen, fremtidens tog og innovative transportløsninger
![]() |
Formålet med besøget i Berlin var at fortsætte dialogen om Femern Bælt-forbindelsen. Udvalget mødtes blandt andre med det nye Transportudvalg i den tyske Bundestag (Forbundsdagen) og en repræsentant for den nye forbundsregeringens nye transportminister. På møderne drøftede udvalget status for arbejdet med Femern Bælt-forbindelse, forventninger til fremdriften og betydningen af forbindelsen både lokalt og i et europæisk perspektiv. Møderne gav endvidere mulighed for at drøfte Jylland-skorridoren, erfaringer med større infrastrukturprojekter i Danmark og Tyskland, tungvognskontrol, EU’s mobilitetspakke og dansk cykelpolitik.
I München besøgte udvalget Siemens’ lokomotivfabrik, der indtil videre skal producere 26 Vectron-el-lokomotiv til DSB. De nye lokomotiver sættes i drift i Danmark fra 2021 og frem og skal primært køre i den sjællandske regionaltrafik.
Vectron-el-lokomotiver er allerede i drift i en række lande i Europa - eksempelvis Tyskland og Finland.
Hos BMW indhentede udvalget viden om BMW’s arbejde med elbiler og selvkørende biler. Udvalget besøgte endelig IBM Watson, for at høre om IBM´s arbejde med Internet of Things, samt Digital Mobility Hub, der er et verdensførende samlingspunkt for nye idéer, koncepter og udveksling inden for mobilitet og digitalisering.
Følgende medlemmer af Folketingets Transportudvalg deltog i turen, der havde et budget på 117.000 kroner:
- Rasmus Prehn (S)
- Magnus Heunicke (S)
- Lennart Damsbo-Andersen (S)
- Henrik Brodersen (DF)
- Louise Schack Elholm (V)
- Kristian Pihl Lorentzen (V)
- Villum Christensen (LA)
Ud over politikerne fra udvalget, var der også deltagere fra Femern A/S, Transport-, Bygnings- og Boligministeriet samt Udenrigsministeriet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kontrakt om overhalingsspor ved Kalvebod i København er underskrevet
- Politiet søger fortsat vidner og videoovervågning
- Letbane er kommet et skridt tættere mod på normal drift
- Flere rejsende klager over forsinkede fly
- Bilproducent og taxi-selskab indleder samarbejde
- Togoperatør mangler personale og forlænger periode med færre tog
- Bus væltede i nordvest for Randers
- Tog kørte ind i træstammer
- Tre ud af fire busser er fra en kinesisk producent
- Togoperatør sælger flere billetter med direkte forbindelse
- Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Trafikselskab indhenter erfaringer til elektrificering af minibusser i flextrafikken
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





