Asfalt-virksomhed udvider sine aktiviteter på Horsens Havn
Onsdag 6. juni 2018 kl: 08:00
Af: RedaktionenI løbet af foråret har virksomheden Colas fået lidt mere plads og samtidigt udvidet sin aktivitet på havnen i Horsens. Asfaltvirksomheden har fået adgang til ca. 1.000 ekstra kvadratmeter, som bruges til at tage flere skærver ind end tidligere
De ekstra skærver skal bruges på Colas’ asfaltfabrik i Edslev ved Aarhus.
- Vi har fået kabalen til at gå op gennem et godt samarbejde med havnen, med Bech Gruppen og med Kloster A/S som vognmand. Alle har strakt sig lidt for at få tingene til at lykkes, og nu har vi en løsning, der kan række mange år frem, siger afdelingschef Jacob Kloster fra Colas i Horsens.
De norske granitskærver begyndte at ankomme via Horsens i slutningen af april, og Jacob Kloster er godt tilfreds med løsningen.
- Vi er i forvejen glade for at være på Horsens Havn, og nu kan vi bidrage med yderligere aktivitet, siger afdelingschefen, som ikke ønsker at oplyse, hvor mange ton han forventer at hente ekstra i løbet af året.
- Men jeg kan sige, at det bliver en stigning i vores hidtidige mængde på cirka 40 procent.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
- Tre fagforeninger slutter sig sammen i Nordsjælland
- Motorvej i Vendsyssel skal have ny belægning
- Færdselsstyrelsen udsender ny vejledning om syn af køretøjer
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Transportvirksomhed fortsatte trods påbud med at bruge
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



