Horsens Havn leverede et tilfredsstillende resultat
Søndag 3. juni 2018 kl: 11:44
Af: RedaktionenHorsens Havns regnskab for 2017 er blevet godkendt af byrådet i Horsens Kommune. Regnskabet viser et underskud på 386.000 kroner, hvilket anses for tilfredsstillende, når man tager en faldende godsmængde i betragtning
I 2017 faldt mængden af gods til omkring 750.000 ton, hvilket var mindre end forventet og mindre end rekordresultatet i 2016. Faldet betyder et fald i indtægterne på omkring 650.000 kroner.
Med til billedet hører også, at der i 2017 blev udført fremskudte og nødvendige investeringer i kaj- og vejanlæg for ca. 1,1 millioner kroner, hvilket også er indregnet årets resultat.
2017 bød på færre projektlaster samt færre sømaterialer over kaj. Horsens Havn oplyser, at nedgangen i omsætningen har ført til besparelser på havnens drift. Dermed ser havnens ledelse fremad med stor fortrøstning.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Vognmandsorganisation har en klar forventning om samarbejde med den nye transportminister
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Vognmandsorganisation har set grundlaget i gennem
- Politiet tjekkede tunge køretøjer i lufthavn på Amager
- Danmark har fået en ny regering
- Transportkoncern er fem år foran sit klimamål
- Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
- Transportkoncern er tilfreds med sit 2025-resultat
- Lastbiler får batteri under førerhuset og ultrahurtig Megawatt Charging
- Pakkedistributør kører elektrisk det sidste stykke
- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




