Lastbilproducent vil investere 70 millioner euro i fransk fabrik

Tirsdag 9. juni 2026 kl: 12:31
Af: Redaktionen

Svenske Scania vil styrke sin europæiske kapacitet til produktion af elektriske lastbiler ved at investere 70 millioner euro i sin fabrik i Angers, der mellem Le Mans og Nantes ligger i det vestlige Frankrig

Investeringen omfatter udvidelse af de eksisterende faciliteter og tilpasning af samlebånd til produktion af elektriske lastbiler.


Angers har været en del af Scania's industrielle system i over 30 år og spiller en vigtig rolle i betjeningen af kunder i Frankrig og andre europæiske lande.


- Investering afspejler vores ambition om at sikre den langsigtede fremtid for Angers-fabrikken samtidig med, at vi øger dens fleksibilitet. Vi forbereder os på fremtiden, men skal samtidig kunne tilpasse os skiftende volumener og markedsdynamikker, siger Petrus Sundvall, der er President for Scania Production Angers.


Fabrikken vil kunne samle både lastbiler med forbrændingsmotor og elektriske lastbiler, så Scania kan imødekomme kundernes skiftende behov, 


- Omstillingen til elektrificeret transport handler ikke kun om køretøjer. Det handler om at skabe de rette rammer, så transportoperatører trygt kan investere. Adgang til ladeinfrastruktur, vedvarende energi og stabile politiske rammevilkår er afgørende for at accelerere udviklingen. Scania investerer for at understøtte denne omstilling, men varige fremskridt afhænger af, hvor hurtigt hele transportøkosystemet kan bevæge sig fremad i fællesskab, påpeger Christian Levin, der er President og koncernchef for Scania.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.