Toldere fandt 18.256 viagrapiller i varebil

Onsdag 12. november 2025 kl: 11:57
Af: Redaktionen

Ved en stikprøvekontrol i oktober fandt toldere over 18.000 viagrapiller i en varebil ved den dansk-tyske grænse. Ud over viagrapillerne fandt tolderne også andre ulovlige lægemidler

- Vi ser desværre smuglere, der forsøger at få ulovlige lægemidler eller alt for store mængder lægemidler ind over grænserne. Det kan være farligt for den, der køber den illegale medicin, fordi man risikerer, at det er farlig kopimedicin, som potentielt kan være meget skadeligt at bruge, siger skatteminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) og fortsætter:


- For bagmændene handler det primært om profit, og de skeler ikke til, om medicinen virker, eller om den kan være decideret sundhedsskadelig. Derfor skal vi have stoppet, at de her lægemidler krydser grænsen ulovligt. Her er Toldstyrelsens arbejde ved grænserne helt afgørende og enormt vigtigt.


Det er som udgangspunkt kun lovligt at krydse grænsen til Danmark med lægemidler til privat forbrug. Ved indrejse fra et land uden for EU er kravene mere restriktive. Derfor tilbageholdt Toldstyrelsen viagrapillerne, og sagen er overdraget til Syd- og Sønderjyllands Politi, som står for den videre efterforskning.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.