Myndighederne lukker luftrummet lukkes for al civil droneflyvning

Søndag 28. september 2025 kl: 19:58
Af: Redaktionen

I forbindelse med EU-topmødet i Danmark vil al civil droneflyning i det danske luftrum være forbudt fra og med mandag 29. september til og med fredag 3. oktober. Det oplyser Transportministeriet

Danmark vært ved EU's topmøde i den kommende uge. Der er derfor behov for at have fuldt fokus på sikkerheden. På baggrund af den seneste tids dronehændelser ved flere lufthavne har transportminister Thomas Danielsen (V) i samråd med forsvarsministeren og justitsministeren besluttet at bruge den mulighed, der findes i luftfartsloven for at lukke det danske luftrum for al civil droneflyvning fra og med mandag 29. september til og med fredag 3. oktober. Forbuddet gælder hele døgnet.


- Vi kan ikke acceptere, at fremmede droner skaber usikkerhed og forstyrrelser i samfundet, som vi har oplevet den seneste tid. Samtidig er Danmark i den kommende uge vært for EU's ledere, hvor vi skal have ekstra fokus på sikkerheden. Derfor lukker vi fra og med mandag til og med fredag det danske luftrum for al civil droneflyvning. På den måde fjerner vi risikoen for, at fjendtlige droner kan forveksles med lovlige droner og omvendt, siger transportminister Thomas Danielsen.


- Vi står lige nu i en svær sikkerhedspolitisk situation, og vi skal sørge for de bedst mulige arbejdsforhold for Forsvaret og Politiet, når de skal stå for sikkerheden under EU-topmødet. En opgave, der i forvejen kræver en stor indsats fra vores myndigheder, som arbejder i døgndrift for at beskytte danskerne og vores gæster, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V).


- Politiet er i forhøjet beredskab, og vores myndigheder skal bruge deres kræfter der, hvor det er nødvendigt for at passe på danskerne og vores gæster. Formålet med forbuddet mod civil droneflyvning er blandt andet at forenkle sikkerhedsarbejdet for politiet, så politiet ikke skal bruge kræfter på civile droner uden sikkerheds- og politimæssig relevans, siger justitsminister Peter Hummelgaard (S).


Luftfartsloven giver transportministeren mulighed for at lukke hele eller dele af luftrummet for forskellige typer trafik, hvis det er nødvendigt for den offentlige sikkerhed, eller der foreligger særlige omstændigheder. 


En overtrædelse af forbuddet kan medføre bøde eller fængsel i op til to år. 


Forbuddet omfatter ikke militære droneflyvninger, statsluftfart med droner, herunder politimæssige og beredskabsmæssige droneoperationer, samt kommunale og regionale beredskabs- og sundhedsrelaterede droneoperationer. 


Der vil endvidere i forbindelse med forbuddet være mulighed for at søge dispensation hos Trafikstyrelsen til droneflyvning i helt særlige tilfælde, for eksempel hvis der er tale om uopsættelige samfundsvigtige opgaver udført af kommercielle aktører. 



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.