Sværlasttrailer kan blive fem meter længere

Fredag 13. juni 2025 kl: 15:45
Af: Redaktionen

Sværlasttrailer kan blive fem meter længere

Transportvirksomheden Poul Schou A/S med hovedsæde i Odense har fornyligt taget en ny to-akslet Kel-Berg sværlasttrailer med udtræk i brug. Den nye trailer, der er leveret af Lastas i Hadensted, kan trækkes ud og blive fem meter længere

Om den nye to-akslede sværlasttrailer:

Chassis-opbygning:
  • Centralvange opsvejst i I-profil
  • Stærke tværvanger og forstærkninger
  • Bund udført i 28 mm hårdttræsplanker
  • Udtræk på 5.000 mm 
  • 8 par 10 tons surringsringe i kantrammerne
  • Kæpstokkehuller i kantrammer inklusiv 12 stk. kæpstokke
  • Front i en højde af 2.000 mm
  • Kasse til strøer i højre side
  • Rustfri værktøjskasse med træhylder i venstre side
  • To 10-tons aksler med tromlebremser. Første aksel er løftbar, mens anden aksel er hydraulisk styret

 
Den nye trailer er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S

 
Poul Schou A/S i Odense har rødder tilbage til 1940 og drives i dag af tredie generation. Virksomheden, der har en vognpark på ca. 80 lastbiler, beskæftiger omkring 130 medarbejdere. Poul Schou A/S udføre flere typer transport- og kranopgaver - eksempelvis kørsel med kranbil og blokvogn, håndtering af affald og genbrug, udlejning af containere, transport og logistik, levering af sten, grus og andre råstoffer.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.