STATISTIK OVER ANTAL FLYREJSENDE:

Oktober blev ny rekord-måned i lufthavnen i København

Onsdag 13. november 2024 kl: 11:10
Af: Redaktionen

Oktober blev ny rekord-måned i lufthavnen i København

Godt 2,7 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i oktober, som dermed blev den travleste efterårsmåned i lufthavnens historie. På trods af rekordmange rejsende er antallet af passagerfly, der lettede og landede i Københavns Lufthavn, lavere end for fem år siden

I forhold til oktober sidste år, hvor passagertallet lå på godt 2,5 millioner passagerer, er passagertallet steget med 8 procent.


Og hvor der i oktober sidste år skulle 23.174 fly til at betjene passagerne, skulle der i år bruges 21.805 fly. De i alt 1.369 færre fly svarer til en forskel på 5,9 procent.


- Vi kan se, at der er seks procent færre fly, som letter og lander i lufthavnen sammenlignet med 2019, hvor passagertallet stort set var det samme. Det er virkelig godt, og det skyldes, at mange flyselskaber flyver med nye og større fly, og belægningsgraden - altså antallet af solgte sæder - er højere, siger Peter Krogsgaard, kommerciel direktør i Københavns Lufthavn.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.