Vejstribe-firma har fået ny salgs- og entrepriseleder i Syddanmark

Torsdag 17. november 2022 kl: 20:39
Af: Redaktionen

51-årige Claes Drud er blevet salgs- og entrepriseleder hos firmaet, Eurostar Danmark, hvis produkter er set af de fleste på vejene - nemlig vejstriber

Vejstribe-firma har fået ny salgs- og entrepriseleder i Syddanmark
Claes Drud
Claes Drud skal med udgangspunkt på Fyn varetage kundekontakt og projektledelse i Syddanmark. Han kommer til at trække på sin mangeårige erfaring fra asfaltbranchen - både i produktionen og når han samarbejder med landets kommuner, Vejdirektoratet og private virksomheder om etablering og vedligeholdelse af vejmarkeringer.


Claes Drud er merkonom fra CBS og har tidligere arbejdet som salgschef i Pankas A/S og Skanska Asfalt A/S. Senest kommer han fra et job som leder i råstofområdet hos NCC. Han har over 10 års erfaring med at arbejde som leverandør til offentlige kunder.


- Salg til kommuner og andre offentlige kunder kræver, at man har det lange lys på og er optaget af at løse opgaverne bedst muligt i fællesskab med kundernes fagspecialister. Det er min hjemmebane, og jeg har heldigvis mange gode relationer, som jeg kan bygge videre på i jobbet hos Eurostar, siger Claes Drud.


I Syddanmark har Eurostar Danmark mange hold, som arbejder med produktion af vejmarkering som for eksempel opstribning af kørebaner, svingbaner, cykelstier og fodgængerfelter samt markering af P-pladser og opstribning i logistikcentre og skolegårde. Det bliver også Claes Druds opgave at planlægge og lede produktionen af vejmarkeringer, så mandskabsressourcerne bruges bedst muligt.


- Jeg oplever Eurostar som en virksomhed, hvor der er korte beslutningsveje og stor hjælpsomhed – både mellem kollegerne på vejen indbyrdes og mellem kontorpersonalet og de udførende folk, siger Claes Drud og tilføjer:


- Her kommer jeg hurtigt til at føle mig hjemme og gøre nytte.


Claes Drud bor i Odense med sin hustru, med hvem han har to store børn på 16 og 19 år. 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.