ANALYSE FRA ARBEJDERBEVÆGELSENS ERHVERVSRÅD:
Flere lande slår Danmark i skattetrykMandag 31. oktober 2022 kl: 10:42 Af: RedaktionenDanmark har ifølge en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd det femtehøjeste skattetryk i OECD. I analysen har Arbejderbevægelsens Erhvervsråd korrigeret OECD’s tal for skattetrykket for en række standardforhold for at gøre tallene mere sammenlignelige på tværs af landene Det nye analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at Luxembourg med 67,8 procent har OECD’s højeste skattetryk efterfulgt af Sverige (51,9 procent), Frankrig (50,1 procent) og Finland 49,5). I analysen ligger Danmark nummer fem med 46,9 procent - 20,9 procentpoint efter Luxembourg. Analysen bygger på OECD’s opgørelse af skattetrykket, men foretager en række korrektioner, som Finansministeriet og Skatteministeriet flere gange har argumenteret for, at man bør gøre. Jon Nielsen, der er chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, siger med udgangspunkt i analysen, at det er en myte, at Danmark har verdens højeste skattetryk. - Hvis skattetrykket i Danmark skal kunne sammenlignes med andre lande, er man blandt andet nødt til at korrigere for, at danskerne betaler skat af de overførselsindkomster, vi får fra det offentlige, siger Jon Nielsen og fortsætter: - Danmark skiller sig ud ved, at vi betaler fuld skat af overførselsindkomster. Den skat bør ikke tælle med i skattetrykket, for det er penge, der bare bliver flyttet rundt mellem to kasser i det offentlige. Samtidig tjener alle, der har en pensionsopsparing, noget indkomst i udlandet. Det skal man selvfølgelig tælle med i den samlede indkomst, men det gør OECD ikke. Hvis man gør det, daler vi fra en førsteplads til en femteplads. Det er mere retvisende. - Selv om vi er et stykke fra førstepladsen, ligger vi selvfølgelig stadig relativt højt. Men vi får også meget tilbage fra det offentlige. Vi ville ikke få mere tilbage til os selv, hvis vi selv skulle betale for uddannelse, sundhedsforsikring og så videre. Og det er altså ikke gået ud over velstanden. Danmark er blandt de mest velstående lande i verden, hvor færrest bekymrer sig om deres økonomi. Arbejderbevægelsens Erhvervsråd fremhæver følgende konklusioner i analysen:
Interesserede kan læse analysen fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd her: Skattetryk i udvalgte OECD-lande korrigeret for skat på sociale ydelser, BNI og strukturel saldo Tabellen viser det samlede skatteprovenu ekskl. skat på sociale ydelser og strukturel saldo i procent af bruttonationalindkomsten målt i faktorpriser.
Anm.: Det bedste sammenligningsgrundlag for skattetrykket får man ifølge Arbejderbevægelsens Erhvervsråd ved at se på et nogenlunde konjunkturneutralt år, og derfor ses der på 2019-data fra OECD. (Kilde: Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af OECD) ![]() © Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |