Politiet kontrollerede 28 lastbiler i weekenden

Onsdag 11. marts 2020 kl: 11:27
Af: Redaktionen

I weekenden fredag 6. marts til søndag 8. marts kontrollerede politiets Tungvognscenter Nord lastbiler flere forskellige steder - blandt andet i Hjørring/Hirtshals-området og mellem Aalborg og Aarhus. I alt kontrollerede politiet 28 lastbiler og rapporterer efterfølgende om brud på lovgivningen om chaufførens afholdelse af det regulære uge-hvil i lastbilerne

Det oplyser lederen af politiets Tungvogncenter Nord, politikommissær Claus Kjær-Pedersen. 
 
Tungvogncenter Nord havde fokus på en række forhold ved kontrollen: 
  • Om chaufføren og vognmænd overholdt de gældende køre- hviletidsregler
  • Om der var betalt vejbenyttelsesafgift
  • Om kørsel i miljøzoner
  • Om parkering i nødspor
  • EU-bestemte dokumentationskrav på godstransportområdet

Lastbil fik låst hjulene
I Hirtshals var der to lastbiler, hvor chaufførerne afholdte regulær uge-hvil i lastbilen. De var ikke i stand til at betale bøden med det samme, så politiet satte hjullås på lastbilerne. Da bøderne blev betalt, blev hjullåsene afmonteret.


- Den ene hjullås var dog ikke så nem at afmontere igen, for der var rykket i hjullåsen - formentlig med et brækjern for at forsøge at få den af, siger  lederen af politiets Tungvogncenter Nord, politikommissær Claus Kjær-Pedersen.

 
Lastbil holdt i skjul
Medarbejderne fra Tungvogncenter Nord fandt i løbet af weekenden en enkelt lastbil, der holdt lettere skjult i Mariager.


- Vores erfaring siger, at nogle vognmænd har lært af tidligere og er søgt væk fra de store rastepladser omkring motorvejsnettet og ud i industrikvarterer, endog i villakvarterer. Det ændrer ikke ved, at chaufføren ikke må opholde sig i lastbilen i forbindelse med det regulære uge-hvil - og det er uanset, hvor lastbilen holder parkeret, siger politikommissær Claus Kjær-Pedersen.


Bøder for over 200.000 kroner
I forbindelse med kontrollen var reglerne om køre-/hviletid ikke overholdt af alle. Her noterede politiet to overtrædelser. 
I alt blev skrev politifolkene fra Tungvogncenter Nord bøder for omkring 225.000 kroner.


Seks lastbiler fik sat låse på hjulene. Når bøderne er betalt, bliver køretøjerne frigivet. To af de låste lastbiler var ude at køre igen lørdag 7. marts ved middagstid.


Tungvogncenter Nord afholder løbende kontroller af tung trafik i hele Jylland. 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.