Banedanmark forventer flere godstog på banen via Tønder

Tirsdag 4. december 2012 kl: 11:08
Af: Jesper Christensen

Der gik knap to døgn efter afsporingen af et godstog ved Farris i det nordlige Sønderjylland, får godstogene fik mulighed for at køre via Tønder. Det første kørte lørdag, det næste søndag og tirsdag forventer Banedanmark at have ledt syv godstog hver vej via Tønder

Trafikchef i Banedanmark, Peter Svendsen, siger til transportnyhederne.dk, at antallet af godstog kan blive højere, end de ti i hver retning, der er åbnet for gennem et samarbejde med DB Netz, som står for togtrafikken i Tyskland.

- I øjeblikket kan vi køre ti godstog i hver retning via Tønder og Niebüll, siger han.


Peter Svendsen forventer, at der op til eller i løbet af weekenden vil blive åbnet for kørsel om natten, så antallet af godstog kan komme højere op.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.